piątek, 2 marca 2018

Nasz dom. Kuchnia i salon. Strefa dzienna.


Od początku naszych spotkań z architektem wiedzieliśmy, że kuchnia będzie połączona z salonem. Nie chodziło nam o aneks kuchenny  w salonie, ale o taką jedną strefę dzienną, w której będzie toczyło się życie.
Czy żałujemy tej decyzji?
Absolutnie nie! Przyznam, że to była jedna z lepszych decyzji jaką można podjąć podczas projektowania swojego domu.
Fakt, że mamy kuchnię otwartą na jadalnię, a jadalnię na salon - sprawia, że obojętnie gdzie jesteśmy widzimy się i możemy na przykład przygotować posiłek, podczas gdy goście siedzą w jadalni. Jest to rewelacyjne rozwiązanie i jeżeli nad czymś takim aktualnie debatujecie to mam nadzieję, że ten wpis Wam pomoże podjąć odpowiednią decyzję.


Nasza strefa dzienna ma ponad 50 metrów i jest to bardzo komfortowe 50 metrów. Myślę, że jeżeli chcecie taką wygodną strefę, w której będzie miejsce na wszystko to trzeba się trzymać takich wymiarów.
Kuchnię mamy połączoną z jadalnią, a całość przedziela wyspa, dzięki temu są wydzielone strefy w której przygotowuje się posiłki i w której się je.
Salon jest duży ale nie za duży i chyba dokładnie takiej wielkości oczekiwaliśmy.


Na tym zdjęciu widać, że kuchnię i salon dzieli dosłownie jedna ściana.
Natomiast siedząc w jadalni widzimy duże okno z salonu i sam salon.
Nasz projekt był robiony na zamówienie przez architekta są natomiast dostępne już gotowe projekty, w których kuchnia i jadalnia są otwarte na salon.
Znalazłam 3 propozycje takich projektów.

Projekt domu Arteo BSE1083 


Tutaj kuchnia otwarta jest zarówno na salon jak i na jadalnię całość ma około 40 metrów co sprawia, że na pewno będzie tam można komfortowo przygotować posiłek jak i przyjąć gości.
Gdy w kuchni jest jadalnia, nie musimy daleko nosić wszystkich potraw, a goście nawet podczas przygotowania posiłków mają kontakt z gospodarzami. 
W tym projekcie fajne jest też to, że jadalnia jest trochę w salonie i trochę w kuchni więc miłośnicy oglądania telewizji na pewno z takiego rozwiązania będą zadowoleni.


Kolejną propozycją jest projekt domu przy Przyjemnej 2 bis KRK1318Tutaj strefę kuchenną od salonowej dzieli jadalnia. Metraż jest mniejszy bo tylko 30 metrów ale za to cała strefa dzienna jest połączona w jedną całość, a jadalnia nawet najmniejsza zawsze jest pożądana w domu.
 Podobnie metrażowo do naszej strefy dziennej wygląda projekt Dom przy Słonecznej 5 KRK1258Tutaj salon i kuchnię przedziela ściana z kominkiem, ale nadal wszyscy mogą przebywać razem. W kuchni mamy wydzieloną strefę na jadalnię więc gospodarze mogą być blisko gości. 
Jest też spiżarka, której nam brakuje ale świadomie z niej zrezygnowaliśmy na rzecz przestronniejszej kuchni.
Nasz dom ma 200 metrów kwadratowych więc jeżeli szukacie projektów domów dużych właśnie z taką otwartą strefą dzienną, to na pewno znajdziecie coś dla siebie. Jeżeli zamierzacie budować mniejszy dom, to w 100 metrowych bryłach również są kuchnie otwarte na salon. Przykładem jest projekt drugi który Wam pokazałam to jest dom przy Przyjemnej 2 bis KRK1318 cały dom ma 80 metrów więc jak widzicie da się.

A jak to u Was jest rozwiązane? 

1 komentarz :

  1. Wspaniały pomysl a efekt zniewalajaco piękny. Salon emanuje ciepłem domowgo ogniska.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję Ci za poświęcony czas. Każdy komentarz czytam i staram się na niego odpowiedzieć.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.