Nasz dom

Remont stodoły. Od czego zacząć remont starego budynku?

Budowa domu czy też modernizacja istniejącego już budynku to ogromny koszt. Remont stodoły dotyczy bezpośrednio nas al każdy budujący czy remontujący, zawsze staje przed pytaniami dotyczącymi kwestii finansowej.
Budowa jest o tyle prosta, że zaczyna się od zera. W przypadku budynku już istniejącego, trzeba godzić się na wiele kompromisów, a zanim do nich dojdzie trzeba wiele rzeczy sprawdzić.

Remont stodoły

W przypadku budynku gospodarczego należy:
– zorientować się jakie dokumenty trzeba załatwić i jakie warunki należy spełnić aby przekształcić budynek gospodarczy w mieszkalny,
– sprawdzić na jakiej działce stoi budynek (kwestia kredytu) i pobrać mapy z wydziału kartograficznego do celów własnych aby zobaczyć jak jest usytuowany na mapach w urzędzie,
– zrobić ekspertyzę techniczną (to najlepiej przed zakupem) która pozwoli ocenić jaki będzie koszt inwestycji i odpowie na pytanie, w jakim stanie jest budynek,
– znaleźć dobrego architekta i geodetę, najlepiej żeby jeden współpracował z drugim.

Na czym polega ekspertyza techniczna budynku?

Ekspertyza techniczna nie tylko przyda się do projektu ale będzie przydatna również dla nas jako przyszłych właścicieli. Nawet jeżeli już jesteście właścicielami budynku, warto poprosić architekta, o to aby taką ekspertyzę zrobił. U nas było to już w koszcie projektu więc nie płaciliśmy za to dodatkowo.

Na wstępnych oględzinach stodoły, okazało się, że jest ona utrzymana w naprawdę dobrym stanie. Powstała w latach siedemdziesiątych, ale tylko przez pierwszych kilka lat była używana do celów gospodarczych, później stała już pusta, ale dobrze zabezpieczona.

Cegły, z których została wybudowana są w super stanie, dach nie przeciekał, na ścianach nie ma grzyba. Pani architekt oceniła, że budynek to już przynajmniej 20% inwestycji.

Co zawiera ekspertyza techniczna?

W takim dokumencie architekt umieści dokładne wymiary budynku, a także co zawiera wodę, prąd i tak dalej. Opisze konstrukcję i wykończenie, a także umieści tam co należy zrobić.
W naszym przypadku dostaliśmy jeszcze kosztorys ile to może kosztować.
W opisie technicznym, który mieliśmy dołączony do ekspertyzy mamy dokładną kubaturę budynku, opis ścian wewnętrznych, fundamentów, konstrukcji, kominów, stropu, więźby, dachu, izolacji i materiałów wykończeniowych. A także stolarki, wentylacji i instalacji.
Generalnie jest tam wszystko co powinniście wiedzieć o budynku, z którym spędzicie lata.
Oczywiście architekt nie sprawdzi Wam wszystkiego, ale to co powinniście wiedzieć, będziecie wiedzieć.
Czy warto robić taką ekspertyzę? Oczywiście. Nawet jeżeli musicie dopłacić, zróbcie ją.

Co po ekspertyzie?

My chcieliśmy zacząć od razu, najlepiej już zaraz. Ale  zanim cokolwiek zaczęliśmy, trzeba było załatwić setki pozwoleń, papierów, zgłoszeń. Odbyliśmy kilka spotkań z geodetą, wszelkimi urzędami i oczywiście z naszą architekt.
Pierwsze roboty, takie poważniejsze zaczęliśmy dopiero pod koniec lipca 2014, po uzyskaniu wszelkich zezwoleń.
Cała papierologia zajęła nam około 4,5 miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *