Nasz dom

Jak wybrać dobrego architekta?

Dobrego fachowca w dwudziestym pierwszym wieku trzeba ze świeczką szukać. Nie wiem czy tylko my mamy takiego pecha czy naprawdę jest trudno o kogoś wartego zaufania. Jak wybrać dobrego architekta?
Architekt i geodeta to dwoje fachowców, którzy chyba jako jedyni zasługują na 100% zaufania i naprawdę z czystym sumieniem mogłabym ich polecić.
Koszt projektu tworzonego na zamówienie to około 4000zł plus ponad 1000zł na wszelkie papiery z urzędów.
Nie jest to mało, ale w tej cenie możecie liczyć na:
– projekt,
– ekspertyzę techniczną,
– przynajmniej kilka lub nawet i więcej zmian w projekcie, nasz zmienialiśmy chyba kilkanaście razy,
– fachową wiedzę,
– oraz na fakt, że absolutnie wszystko zostanie załatwione, a Wy w tym czasie możecie zająć się czymś innym.

Inne biura projektowe zaproponowały nam usługę obejmującą dużo mniej, za cenę prawie trzykrotnie wyższą i wątpię, że w cenę wchodziłyby ciągłe zmiany koncepcji.
Dlatego warto szukać i sprawdzić kilku architektów zanim wybierze się tego, z którego usług skorzystacie.

Jak wybrać dobrego architekta? Na co zwracać uwagę?

Na pewno ceną, w naszym przypadku było nam naprawdę nie na rękę płacić za projekt 8,10 czy 12 tysięcy. Ale nie ukrywajmy, że nie cena jest najważniejsza.
Zanim zdecydujecie się na konkretnego architekta, dokładnie prześledźcie wszystkie oferty, które Wam złożono. Odrzućcie od razu te, w których zgłaszający się architekci pracują w innym województwie albo co gorsza na drugim końcu Polski. Im bliżej budowy znajduje się architekt, tym spotkania będą bardziej możliwe, a Wy nie zapłacicie za dojazd architekta na budowę.
Poza tym architekci z tej samej gminy, w której znajduje się Wasza budowa, będą mieli lepsze dojście do ludzi, którzy pracują w urzędzie. Co za tym idzie, łatwiej będzie im pozałatwiać formalności.
Naprawdę wiem co pisze. Fakt, że nasza architekt znała kolejność tego co trzeba załatwiać i jak w naszej gminie, znacznie ułatwiło cały formalny proces. Architekci „z zewnątrz” na pewno nie załatwiliby tego tak sprawnie.

Jeżeli macie już konkretnych architektów na oku warto umówić się z nimi na rozmowę, nawet mailową lub telefoniczną.
Wypytajcie ich o pracę, jak wyglądać będzie Wasza współpraca. Możecie wcześniej poszukać ich realizacji w internecie, może akurat mają stronę internetową? Gdy już zdecydujecie się na architekta, umówcie się na konkretną cenę za usługę. Jeżeli nie czujecie się pewnie i nie chcecie zaufać komuś obcemu, spiszcie umowę. Zawrzyjcie w niej cenę oraz co w tej cenie zostanie zrobione.

Podsumowując:
– jeżeli nie macie czasu szukać wykonawcy, dajcie ogłoszenie w internecie, wykonawcy sami się do Was zgłoszą,
– zanim wybierzecie architekta, sprawdźcie kilku, którzy się zgłosili. Porównajcie ceny i oferty, które Wam proponują,
– poproście architekta o realizacje, które już wykonał,
– podczas wyboru kierujcie się tym skąd architekt będzie do Was dojeżdżał. Im dalej tym jego przyjazd może być droższy, a kwestie formalne utrudnione
– dokładnie ustalcie cenę oraz zakres obowiązków.

2 komentarze

  • Anonimowy

    My zdecydowaliśmy się na mieszkanie od dewelopera w Warszawie. Na przyszłość dzieciaki będą miały 🙂 Ale urządzamy sami. Dzięki temu odkryłam wiele pięknych rzeczy jak np. meksykańskie umywalki czy mapki zdrapki jako dekoracje 😀 Pochłania to dużo czasu, ale to fajna przygoda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *