Nasz dom

Instalacja wodna i kanalizacyjna. Samodzielne wykonanie.

Pamiętam, że gdy byliśmy już bardzo zmęczeni budową, mój mąż powiedział, że teraz to resztę już zrobią fachowcy. Tynki, wylewki, a wcześniej instalację wodną, kanalizacyjną i ogrzewanie.

Plany to jedno, a życie to drugie. U nas w domu instalacja wodna i kanalizacyjna powstała w pełni dzięki nam.Pełni zapału, że w końcu odpoczniemy, wezwaliśmy ekipę od instalacji wodnej i kanalizacyjnej do wyceny i na ich jednej wizycie się skończyło.
Po otrzymaniu wyceny, stwierdziliśmy, że co jak co, ale ceny są z kosmosu i najzwyczajniej w świecie nie stać nas na luksus posiadania pracowników na budowie.

Instalacja wodna i kanalizacja bez doświadczenia.

Przeszliśmy fazę tego, że nie umiemy, że jak to zrobić, że nie wiadomo czy się uda. Tak, to wszystko nas nie ominęło. Po pierwszym powycenowym szoku, postanowiliśmy dać sobie szansę i sprawdzić czy będziemy potrafili samodzielnie wykonać kanalizację i instalację wodną i wiecie co?
Okazało się, że to wcale nie takie trudne.
Zaczęliśmy od przygotowania pod kanalizację. Metodą prób i błędów zamówiliśmy rury, ważne aby przed zamówieniem zapytać czy nadwyżki można zwracać lub niepotrzebne elementy wymieniać.
Warto obdzwonić kilka lub nawet kilkanaście sklepów pytając o ceny rur i firmę, którą mają na stanie.
Po takim rozeznaniu okazało się, że ceny tych samych rur w różnych hurtowniach różnią się diametralnie, naprawdę!
My znaleźliśmy fajną hurtownię, która miała bardzo rozsądne ceny i zamówiliśmy u nich wszystko.
Na całe szczęście Panowie, którzy robili nam wycenę podzielili się nieco tym, co by u nas zrobili i dzięki temu mogliśmy się zasugerować ich pomysłami, więc wycena i ich wizyta nie była tak całkowicie bezcelowa.

Planowanie kanalizacji i instalacji wodnej.

Jak się okazuje grunt to dobry plan. Jeszcze przed zamówieniem rur mniej więcej rozrysowaliśmy sobie gdzie pójdą rury od kanalizacji i wody. Dzięki temu wiedzieliśmy jak je rozprowadzić po całym domu i uniknęliśmy zastanawiania się już na miejscu, co gdzie dać.
Dobrze jest już w tym momencie wiedzieć gdzie będzie toaleta, gdzie wanna, zmywarka lub zlew. To bardzo ważne, bo unikniemy w późniejszym etapie problemów, których wcale nie chcemy mieć.
Czy ktoś nam pomagał w planowaniu? Nie, kierowaliśmy się zdrowym rozsądkiem i dużo czytaliśmy w internecie.
I wiecie co? Samo wykonanie tych dwóch etapów nie było trudne ani czasochłonne. Najwięcej czasu zajęło samo przygotowanie pod kanalizację na przykład kucie w posadzce czy w ścianach, a w instalacji wodnej testy szczelności, które zajęły nam chyba z tydzień.
Jeżeli też macie wodę na rozdzielaczach, nie polecam sprawdzać szczelności powietrzem. Tyle ile kosztowało nas to nerwów, to tylko my wiemy.
Po tygodniu czasu sprawdziliśmy w końcu szczelność wodą i wszystko okazało się w porządku.

Zakupy wodne, wszelkie skrzynki, rury, otuliny, korki do prób szczelności i tak dalej kupowaliśmy w internecie. Mamy super sprawdzonego sprzedawce na allegro, który ma naprawdę chyba wszystko. Kupiliśmy też tam większość rzeczy do podłogówki i jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni.
Ceny chociażby w Castoramie konkretnych rzeczy były kilka razy wyższe niż w internecie. Wyjątkiem są rury PEX firmy Herz, które kupiliśmy praktycznie hurtem w Castoramie, żeby od razu były i do wody i do podłogówki.

Instalacja wodna i kanalizacja. Koszt.

Instalacja wodna i kanalizacyjna z materiałem według firmy która nam wyceniała to koszy 5600zł. Trudno mi powiedzieć na jakich materiałach robiliby to oni. My zrobiliśmy ją za 2600zł, na materiałach sprawdzonych i polecanych. Jest różnica prawda?
No i oprócz tego, że zaoszczędziliśmy 3000zł to mamy wszystko zrobione dokładnie tak jak chcieliśmy. Fachowcy zaś, chcieli nam puścić wszystkie rury na ścianach bez wkuwania się, bo tak jest łatwiej. My chcieliśmy uniknąć tego, że w kotłowni wszystko byłoby na wierzchu. Wyobraźcie sobie, że kanalizacja, rury wodne i całe ogrzewanie jest na wierzchu w kotłowni. Słabo by to wyglądało, no ale oni by się nie napracowali za wiele, a my płacilibyśmy jak za zboże.

Instalacja wona i kanalizacja jak widzicie jest możliwa do wykonania bez doświadczenia. Donoszę również, że wszystko działa bez zarzutu!
Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie tego tematu, piszcie, chętnie coś podpowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *