Ślub

Formalności do ślubu kościelnego jak sprawnie je załatwić?

Ślub kościelny już za nami, więc chyba najwyższa pora aby
 podzielić się z Wami tym co może Was spotkać na poszczególnych etapach 
załatwiania formalności.

Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda załatwianie formalności do ślubu kościelnego, to zapraszam do czytania dalej!

Ślub kościelny pierwszy krok to data

Pierwsza rzecz nad którą musicie się zastanowić, to oczywiście data. Warto wybrać przynajmniej dwie daty ślubu kościelnego, bo różnie z tym bywa. Szczególnie gdy ślub chcecie wziąć w miarę szybko, terminy mogą być już zarezerwowane. Dlatego warto się przygotować i w pogotowiu mieć przynajmniej dwie daty i rzecz jasna wstępną godzinę.
Po wybraniu daty, należy umówić się z księdzem. Na spotkaniu zarezerwujcie wybraną datę i porozmawiajcie o formalnościach jakie należy załatwić. Co parafia, to wygląda to inaczej.

Pierwsza wizyta u księdza

Pierwsza wizyta u księdza polega na rozmowie. Ustalicie datę i ksiądz powie Wam co jest wymagane aby do ślubu doszło.
Generalnie należy wykonać trzy kroki:

1) Nauki przedmałżeńskie
2) Poradnia życia rodzinnego
3) Dzień skupienia

Jeżeli chcecie brać ślub w innym kościele, należy załatwić zgodę od Waszego księdza, (wystarczy zgoda z jednej parafii któregoś z narzeczonych) i oczywiście kartka od księży z dwóch parafii, że zostały wygłoszone zapowiedzi.Należy wiedzieć, że jedni księża dają karteczki, takie obiegowe na których zbiera się podpisy po odbyciu każdego kroku, a inni nie dają i to jest coś całkowicie normalnego.

Ślub kościelny i nauki przedmałżeńskie

My mieliśmy to szczęście, że nauki przedmałżeńskie mogliśmy odbyć gdziekolwiek. Wiem, że są parafie, które z góry nakazują gdzie powinno się udać i nie ma zmiłuj. My rozważaliśmy generalnie nauki takie weekendowe, ze względu na pracę i ze względu na czas. Nauki weekendowe jak sama nazwa wskazuje, odbywają się w jeden weekend. Takie tradycyjne nauki prowadzone w parafiach, często są raz w miesiącu, a trzeba odbyć 3 takie spotkania. Całość trwa minimum 3 miesiące. W każdej parafii jest inaczej, więc jeżeli macie możliwość, to warto szukać czegoś na własną rękę.

Gdzie my odbywaliśmy nauki przedślubne?

Nasze nauki odbyliśmy w Auli św. Franciszka w Domu Parafialnym przy bazylice Franciszkanów w Panewnikach. Na nauki nie trzeba się zapisywać, to dla nas było bardzo ważne. Nauki odbywały się późnym wieczorem bo około godziny 20 przez 3 dni. Te konkretnie nauki, mają charakter wykładowy i są naprawdę bardzo fajnie prowadzone. Możecie posłuchać o różnych aspektach małżeństwa i tych trudnych i tych pięknych od par, które mają już długoletni staż. Dowiecie się trochę o planowaniu rodziny i o takich rzeczach, które pewnie już się Wam gdzieś przewinęły. Po zakończonych naukach, każda para otrzymała zaświadczenie o odbyciu ich. Przy wyjściu można było wrzucić dowolną ofiarę na rzecz rozwoju Auli, na której te nauki się odbywają.

Poradnia życia rodzinnego

Tego baliśmy się najbardziej. Tyle ile artykułów i tematów na forach przeczytałam, jakie to straszne rzeczy się dzieją w tych poradniach, to głowa mała. Jeżeli zaczęliście już załatwianie formalności do ślubu kościelnego, to pewnie wiecie, że najtrudniej jest się dostać właśnie do poradni. Terminy są tak odległe, że czasami trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Dam Wam dobrą radę, szukajcie takiej poradni w małych miejscowościach. My znaleźliśmy taką i umówiliśmy się praktycznie z dnia na dzień, na pierwszą wizytę. Pomiędzy wizytami 2, a 3 musi być minimum miesięczna przerwa. Jeżeli zależy Wam na czasie i osoba, która to prowadzi jest wyrozumiała, spokojnie skróci Wam ten okres do 2 tygodni. Po co ta przerwa zaraz Wam wyjaśnię.

Jak wyglądają wizyty w poradni życia rodzinnego?

W poradni życia rodzinnego należy odbyć 3 zajęcia. Pierwsze spotkanie to takie spotkanie ogólne. Będziecie nieco o sobie mówić, a osoba prowadząca wprowadzi Was w to jak może wyglądać Wasze życie intymne po ślubie. Dowiecie się jak powstaje płód i jak się rozwija, porozmawiacie o aborcji, o waszych obowiązkach wobec siebie itp. Drugie spotkanie było podobne z tym, że połączone już z nauką tego jak naturalnie planować rodzinę. Dowiedzieliśmy się co nieco o dostępnych metodach naturalnego planowania rodziny. Nauczyliśmy się tego jak mierzyć temperaturę i jak wypełniać wykresy. Ostatnie spotkanie musi być miesiąc później, po to aby kobieta miała czas poobserwować siebie i spróbować wypełnić taki wykres. Na ostatnim spotkaniu omawiany jest wykres no i poruszane są tematy, które wcześniej gdzieś umknęły.
Przed każdym spotkaniem i po każdym spotkaniu modliliśmy się więc żeby to nie było dla Was zaskoczeniem.

Ile kosztują wizyty w poradni życia rodzinnego?

Ofiara za takie spotkanie jest dowolna. Daje się ją pod koniec ostatniego spotkania. Kosztem dodatkowym, który należy ponieść to podręcznik plus ćwiczenia. Całość kosztowała około 50zł.
Spotkania były naprawdę w porządku. Nikt się nas o nic nie wypytywał! Pani była bardzo miła i choć ten etap według nas był najbardziej stresujący, to całość przebiegła miło:)Po skończonych trzech spotkaniach dostaliśmy zaświadczenie o ich odbyciu.

Dzień skupienia

Taki dzień można odbyć w dowolnie wybranej przez siebie parafii. Zanim się tam wybierzecie przeczytajcie sobie na czym ten dzień polega, bo w zależności od parafii, dni skupienia się różnią. Czasami można spędzić w kościele cały dzień, a czasami jest to kwestia 2-3 godzin razem z mszą świętą. U nas dzień skupienia wyglądał bardzo fajnie. Najpierw msza święta. Po mszy, ksiądz zrobił krótki wstęp na czym dzień skupienia polega, nad czym powinniśmy się zastanowić i co przemyśleć. Następnie mieliśmy 45 minut dla siebie. Można było wyjść przed kościół i porozmawiać z drugą połową na tematy, które mieliśmy przemyśleć. Można było w tym czasie skorzystać ze spowiedzi, lub po prostu poświęcić ten czas na rozmyślania. Po 45 minutach ksiądz podsumowywał całość. Zaoferował specjalne błogosławieństwo dla narzeczonych, a następnie każdy dostawał karteczkę, że w takim dniu uczestniczył.

Zgoda na ślub w innej parafii

Tę formalność muszą przejść wszyscy Ci, którzy nie biorą ślubu w jednej ze swoich parafii. Jeżeli mieszkacie w miejscowości X, a chcecie wziąć ślub w miejscowości Y, to należy mieć na to zgodę. Musi ją wyrazić ksiądz z parafii X. To zwykła formalność, ale może być nieprzyjemna. Jeżeli ksiądz nigdy nie widział Was na kolędzie (ma to zaznaczone w kartotekach) czy totalnie Was nie zna, będzie problem. Dlatego zawsze warto wybrać tę parafię która będzie sprawiała mniej problemów.

Zapowiedzi

Karteczkę na zapowiedzi dajemy w dwóch parafiach. W parafii Narzeczonego i Narzeczonej. Oznacza to, że Wasze nazwiska zawisną w gablocie przed kościołem. A także ksiądz będzie jeszcze ogłaszał w dwa dni świąteczne to, że zamierzacie wziąć ślub. Po wygłoszeniu takich zapowiedzi, dostajecie stosowne zaświadczenie.

Druga wizyta u księdza i protokół przedślubny

Na drugiej wizycie u księdza, dajecie wszystkie zaświadczenia, które posiadacie. Następnie albo umawiacie się na inny dzień na spisanie protokołu przedślubnego albo robicie to od razu. O protokole też sporo się naczytałam. A kompletnie nie było tam nic strasznego.My mieliśmy wybór, protokół wypełniać osobno najpierw jedno, potem drugie z nas, albo razem. My wypełniliśmy go razem. Całość trwała ponad godzinę.Przed taką wizytą należy już znać dane świadków więc koniecznie ustalcie kto będzie świadkował! Na tej wizycie możecie także się dowiedzieć jakie opłaty należy uiścić, np dekorator czy organista. Jeśli chodzi o dekoratorów kościoły często mają firmy, które pracują konkretnie dla danego kościoła . Zapytajcie księdza jak wygląda cała msza. Czy jest w niej coś innego o czym powinniście wiedzieć, na przykład Komunia Święta w dwóch postaciach itd.
Warto też zapytać o fotografa. Każdy fotograf, który robi zdjęcia w kościele musi przejść specjalny kurs,warto o to zadbać i dopytać.

Spowiedź przedślubna

Kiedyś z tego co wiem do spowiedzi przedślubnej były specjalne karteczki. Teraz takich nie ma. Pary które mieszkają razem muszą odbyć jedną taką spowiedź na dzień przed ślubem. Natomiast pary mieszkające osobno, muszą odbyć przynajmniej dwie spowiedzi. W konfesjonale podczas spowiedzi należy zaznaczyć, że jest to spowiedź przedślubna.

Oczywiście gdy bierzecie ślub konkordatowy, to również zależy uwzględnić te kroki w załatwianiu ślubu. W tym poście, skupiłam się na formalnościach typowo kościelnych. My swoje załatwiliśmy w dokładnie 1,5 miesiąca więc jeżeli się chce, to naprawdę można.
Koniecznie dajcie znać na jakim Wy etapie jesteście w planowaniu ślubu i czy ten post był dla Was przydatny!

Jeśli interesują Was inne tematy ślubne zachęcam to zaglądnięcia do kategorii: ŚLUB

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *